ICCC holds Competition Days

Tuesday, April 11, 2017

Iowa Central Community College recently held Business, Health and Industrial Technology Competition Days. Area winners include:

Business

Accounting

• 4th place – Will Hurd – Storm Lake St. Mary’s

Baking Skills

• 2nd place – Grace DePuma, Erin Lockin – Alta-Aurelia

Business Communications

• 2nd place – Jaden Henrichs – Alta-Aurelia

• 4th place – Amber Chrischilles – Storm Lake

Business Math

• 1st place – Alex Snyder – Alta-Aurelia

• 2nd place – Jonathan Raymundo – Storm Lake

• 4th place – Emily Beukelman – Alta-Aurelia

• 5th place – Stephanie Garcia – Storm Lake

Computer Accounting

• 5th place – Jal Lieth – Storm Lake

Graphic Design Promotion

• 1st place – Ben Peters – Storm Lake St. Mary’s

Human Relations Skills

• 2nd place – Carli Grall – Newell-Fonda

• 3rd place – Katelyn Pitts – Sioux Central

• 4th place – Marcail Olson – Sioux Central

• 5th place – Trace Blomberg – Sioux Central

• 6th place – Tyler Gaes – Alta-Aurelia

Internet Treasure Hunt

• 3rd place – Emma Kaskey, Hanna Westphal – Alta-Aurelia

Job Seeking Skills

• 2nd place – Lauren Falck – Alta-Aurelia

• 4th place – Chase Jessen – Sioux Central

Marksmanship

• 1st place – Shawn Barnett – Storm Lake

Parliamentary Procedures

• 4th place – Katelyn Pitts – Sioux Central

Restaurant Skills

• 1st place – Emalie Xayarth – Storm Lake

• 2nd place – Carla Tarin – Storm Lake

The Rule of Law

• 1st place – Shawn Barnett – Storm Lake

• 3rd place – Ailyn Elizalde – Storm Lake

Vocabulary and Spelling

• 3rd place – Barrit Kolpin – Alta-Aurelia

• 5th place – Ben Peters – Storm Lake St. Mary’s

Word Processing Applications

• 3rd place – Rachel Stephan – Alta-Aurelia

Health

Patient Care Skills

• 2nd Place - August Satibanchong - Storm Lake

• 3rd Place - Drew Binning - Storm Lake

Interview

• 3rd Place - Nareda John - Storm Lake

Team Unity Award

• Storm Lake High School

Industrial Technology

Automotive Technology: Intro to Auto Tech

• 1st Place - Thomas Demers - Storm Lake

Automotive Technology: Intro to Engines

• 2nd Place - Jacob Hull - Storm Lake

Automotive Technology (Advanced Auto)

• 3rd Place - Juan Espino - Storm Lake

Automotive Collision

• 3rd Place - Tatton Boren - Newell-Fonda

Diesel

• 2nd Place - Ryan Sunblad - Storm Lake

Electrical Technologies (Basic Electricity)

• 2nd Place - Jordan Wendel - Alta-Aurelia

Industrial Mechanics (Shop Operations)

• 1st Place – Mac Prior - Sioux Central

Technical Mathematics

• 1st Place – Darma Tripp - Sioux Central

• 2nd Place - Demi Tripp - Sioux Central

Welding (SMAW)

• 3rd Place - Jonnhy Sanchez - Storm Lake

Welding (Oxy-Fuel)

• 2nd Place - Cody Holtgrewe - Newell-Fonda