[Masthead] Overcast ~ 24°F  
Wind Advisory
Monday, Nov. 24, 2014

Warriors, Rebels, Raptors off to Des Moines with numbers

Monday, May 14, 2012

(Photo)
SIOUX CENTER - The Alta-Aurelia and Sioux Central track teams were in District action in Sioux Center, and Ridge View was in Ida Grove, Thursday, and all three schools will be represented in Des Moines next with a minimum of seven events from each school in attendance.

To qualify for the Class 2A meet, a participant must be either first or second in the event or have one of the top eight times statewide.

The Alta-Aurelia boys wound up third at the District meet in Sioux Center, totaling a team score of 71. Only Unity Christian (115) and Okoboji (99) finished higher. Sioux Central was seventh with a 52.

(Photo)
The Warriors will send seven events on to Des Moines, beginning with Jalen Henningsen, who was second in the 100 meter dash (12.01) and 200 meter dash (22.82). Mitchell Fritz earned his way with a runner-up finish in the 400 (52.97), as did Jordan Schmitz with a third place finish in the 400 hurdles (56.06). The Warriors also qualified with a second place finish in the 4x200 of Kaleb Howey, Shawn Rowell, Schmitz and Henningsen (1:33.24), a fourth place finish in the 4x400 of Austin Delp, Henningsen, Fritz and Neil Marshall (3:30.84) and the fourth place shuttle hurdle relay of Delp, Schmitz, Jared Schmitz and Marshall (1:01.87).

The Ridge View boys will be sending seven events out of the OA-BCIG District, including two in the 100 meter dash as Seth Johnson qualified with an 11.36 and Ryan Garthoff with an 11.49. Dru Kenny made it in the 200 with a 22.82, and Nathan Myrice made it in the shot (51'9.5"). The Raptor 4x100 of Garthoff, Johnson, Austin Graff and Dru Kenny qualified with a 44.39, as did the 4x200 of Garthoff, Johnson, Graff and Kenny at 1:32.72 and the shuttle hurdle relay of Kyle Wessling, Derrick Williams, Christian Egger and Sergio Carbajal at 1:02.13.

Leading the Rebels in Sioux Center, Nick Wittmaack was District champ in the 400 hurdles at 55.06, and Judah Hoffman was first in the 3200 (10:28.35). The Rebels were second in the shuttle hurdle relay of Ethan Lindquist, Brad Ripke, Tanner Perrigo and Wittmaack at 59.93. Lindquist was also an individual qualifier with a fourth place finish in the 110 hurdles (15.68) and a third place finish in the 800 (2:04.50).

(Photo)
Rachel Hamilton led the Sioux Central girls as she was first in the 800 at 2:30.33, Chandler Johannsen was first in the high jump at 5'1", and Taylor Fahnlander was first in the long jump at 16'6".

The Rebels qualified three relays as their 4x400 relay of Morgan Walker, Nicole Hamilton, Johannsen, and Hamilton was second at 4:15.53, third in the sprint medley of Shena Geisinger, Paige Meisinger, Fahnlander and Callie Buske, and fourth in the 4x800 of Walker, Buske, Brandy Richards and Rachel Hamilton (10:16.72).

The Ridge View girls will also send two in the 100 meter dash as Emily Kenny made it with a 13.22 and Rachel Hunt with a 13.43. Sydney Kistenmacher qualified with a 27.49 in the 200, and Gretchen Kistenmacher qualified in the 400 hurdles at 1:10.31. The Raptors will also send their distance medley of Jadyn Mohr, Kistenmacher, Kistenmacher and Nicole Snyder (4:27.71).

Class 2A events begin Thursday morning at 9AM.



Respond to this story

Posting a comment requires free registration. If you already have an account on this site, enter your username and password below. Otherwise, click here to register.

Username:

Password:  (Forgot your password?)

Your comments:
Please be respectful of others and try to stay on topic.