[Masthead] Fair and Breezy ~ 66°F  
High: 66°F ~ Low: 53°F
Wednesday, May 4, 2016

Warrior boys hold off RV in home relays

Thursday, April 26, 2012

(Photo)
A-A's Shawn Rowell on his way to first in the long jump.
ALTA - The Alta-Aurelia boy's track team came away as the overall winners during their home relays Tuesday night as they held off second place Ridge View in a tight race, 174-170.

The Warriors and Raptors put the field at a distance as third place St. Mary's totaled 43 points. Newell-Fonda followed with 39, River Valley had 33, Whiting 30, Spalding Catholic 20, Marcus-Meriden-Cleghorn 18 and Remsen St. Mary's eight.

On the girls' side, Hinton dominated the meet with 198 points. Remsen St. Mary's was second at 95, Newell-Fonda third at 72, Alta-Aurelia fourth at 56, Storm Lake, St. Mary's fifth at 49, Spalding Catholic sixth at 36 and Whiting seventh at 22.

(Photo)
Ridge View's Jason Kenny on his way to second in the 3200.
On their way to first place, the Warrior boys turned in 10 first place finishes. Leading the way, Jalen Henningsen won both the 100 (11.18) and 200 (22.75) meter dashes. Mitchell Fritz also won the 400 (52.78) and 800 (2:07.85), Shawn Rowell won the long jump (18'11.5"), Neil Marshall won the 110 hurdles (15.39) and was second in the 400 hurdles (57.25), and the Warrior shuttle hurdle (1:00.67), distance medley (3:53.83) and 4x400 (3:30.09) all took first.

Second went ot Austin Delp in the 400 (52.92), A.J. Lange in the high jump (5'8"), Tyler Larson in the 1600 (4:58.86) and the A-A 4x100 (45.47), 4x200 (1:35.87) and 4x800 (9:16.23).

Third went to Kaleb Howey in the 100 (11.68) and fourth went to Lange in the long jump (17'9) and Rowell in the 200 (23.94).

(Photo)
N-F's Andrea Christensen takes first in the shot put.
Leading the Raptors to second place, Nathan Myrice won both the shot (53'2.25") and discus (136'4"). Jason Kenny won the 1600 (4:55.88) and the Raptors won the 4x200 (1:35.12) and 4x100 (44.68).

Second went to Michael Davidson in the discus (128'2.5"), Kyle Wessling in the long jump (18'7.25") and 110 hurdles (16.60), Kenny in the 3200 (11:18.02), Seth Johnson in the 100 (11.6), Dru Kenny in the 200 (22.98) and the shuttle hurdle (1:01.43), sprint medley (4:03.25) and 4x400 relays (3:30.82).

Third went to Davidson in the shot (45'5"), Joe Tokheim in the 200 (23.77) and high jump (5'6"), Derrick Williams in the long jump (18'0.5") and Christian Egger in the 400 hurdles (58.07).

(Photo)
Alta-Aurelia's Mitchell Fritz edges Austin Delp in the 400. The Warrior boys came away as the meet winners. / Photos by Trent Johnson
Luke Lenhart led the Panthers with a third place finish in the 110 hurdles (16.83). Lenhart was fourth in the 400 hurdles (58.31), as was Joe Sandhoff in the shot (44'7") and Nick Smith in the 800 (2:12.44). St. Mary's was third in the 4x800 (9:29.61) and shuttle hurdle relay (1:07.42).

Andrea Christensen led the Newell-Fonda girls with a first place finish in the shot at 36'2.5". The Mustangs were also first in the sprint medley at 2:01.53.

Second went to Miranda Dirks in the discus (97'11.75"), Renee Maneman in the 200 (27.37) and the 4x200 (1:56.53). Third went to Jenna Falline in the shot (32' 0.75"), Christensen in the discus (94'10.5") and Brianna Wells in the 800 (2:47.78).

The Alta-Aurelia girls were led by Erica Lockin as she was first in the 400 (1:04.63), second in the 100 (13.68) and third in the 200 (28.63). The Warriors distance medley of Paige Sivinski, Rachael Arnts, Rachel Husman and Tami Bertrand was second at 4:42.06, as was the 4x100 of Bertrand, Arnts, Sivinski and Mikayla Tuttle.

Ashley Lullman led the Panthers as she was first in the discus (98'9.25") and second in the shot (35'8.5"), Jasmine Demers was first in the 1500 (5:40.28) and Cassie Todd was second in the 110 hurdles (17.75).

Newell-Fonda and St. Mary's will both be in attendance at the Storm Lake Invitational today.



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: