[Masthead] Light Rain ~ 33°F  
High: 32°F ~ Low: 24°F
Sunday, Jan. 25, 2015

Buena Vista Supervisors make appointments

Tuesday, January 15, 2008

The Buena Vista County Supervisors annual board appointments were made during a recent meeting:

* Local Emergency Management Commission - Dale Arends - delegate, Paul Merten - alternate

* Region III Local Emergency Planning Council - Arends - representative, Merten - alternate

* Buena Vista E-911 Service Board - Ken Hach - representative, Lorna Burnside - alternate

* Buena Vista Solid Waste Commission - Burnside - delegate, Merten - alternate

* Lake Improvements Commission - Merten and Hach

* 3-County Empowerment Board - Herb Crampton - representative, Merten - alternate

* Northwest Iowa Alcohol and Drug Treatment Unit Board - Crampton and Arends

* Seasons Center Board of Directors - Merten and Crampton, with Charlene Anderson as the citizens representative

* Buena Vista Local De-Cat Board - Merten - representative, Crampton -alternate

* Board of Directors of the Storm Lake Area Development Corporation - Arends - representative, all others board members - alternates

* Trustees of the Economic Development Revolving Loan Fund - Crampton and Burnside

* Civil Service Commission - Don Diehl, term expiring 12-31-11

* B.V. Co. REAP Committee - Arends

* ISTEA Technical Committee - Jon Ites - technical representative, Steve Wolf - alternate

* ISTEA Enhancement Committee - Crampton - representative, Merten - alternate

* Administrative Board of Directors of the 3rd Judicial District Department of Correctional Services - Hach - representative, Merten - alternate

* NW IA Juvenile Detention Center (YES) - Hach - representative, Crampton - alternate

* Judicial Magistrate Appointing Commission - Becki Drahota, Ron Haraldson and Bill Lanphere for six-year terms expiring 12-31-2008

* Regional Housing Authority - Sandy Johnson - representative until 12-31-2010

* Upper Des Moines Opportunity, Inc. Board - Burnside - delegate, Arends - alternate

* NW Iowa Planning and Development Commission - Crampton - delegate, Arends - alternate and Barry Thongvanh as the non-elected at-large representative for Buena Vista County

* Iowa Lakes Corridor Development Corporation - Arends - delegate, all other board members as alternates

* Western Iowa Tourism Council - Hach - representative, Crampton - alternate

* Iowa Lakes RC&D Board - Arends - representative, Burnside - alternate, with Phil Driver - at large representative

* U.S. 20 Corridor Task Force - Burnside - representative, Arends - alternate

* Gingerbread House Board - Burnside

* DHS Service Area Advisory Board - Hach

* Regional Transit Board - Crampton - delegate, Arends - alternate

* Buena Vista County Drainage Attorney - Gary Armstrong

* Drainage District #181, #274, #14-42, #22, & #150 Interim Boards - Arends - delegate, Merten -alternate

* Regional Investment Board (formerly Iowa Workforce Development Board-Region 5) -

Crampton - delegate, Arends - alternate

* Region 5 Workforce Advisory Board - Ed McKenna

* S.H.I.E.L.D. Board - Crampton - representative, Arends - alternate

* Jt. City/County Hwy 71 Bypass Zoning Committee - Hach, Crampton, Jon Ites, Kim Johnson and (vacancy left by Marc Bertness to be filled at a later time)

* Representative Council of the Seasons Center - Dawn Mentzer

* Cherokee MHI Advisory Council - Charlene Anderson

* Buena Vista County Equal Employment Opportunity Officer - Merten

* County labor negotiations - Crampton - representative, Merten - alternate

* Buena Vista County Deferred Compensation Board - Kathy Bach, Jon Ites and Karen Strawn

* Weather Committee - Jon Ites, Chuck Eddy, Kim Johnson and Ken Hach, with Paul Merten as an alternate

* Personnel Committee - Jon Ites, Herb Crampton, and Karen Strawn

* Courthouse/Judicial Security Committee - Chuck Eddy, Steve Hammen and Ken Hach

* Buena Vista County Facilities Committee - Kathy Bach, Karen Strawn, Steve Hammen and Merten

* County Care Facility Committee - Crampton, Merten and Arends

* ADA Coordinator - Karen Strawn

* HIPAA Compliance Committee - Pam Bogue, Dawn Mentzer and Karen Strawn as the HIPAA

* County Safety Committee (including the Right-to-Know program): Arends with Burnside as the alternate, Eddy, Tom French (as Ites designee), Strawn, Ron Reckamp, Steve Wolf, Norm Lund, Pam Bogue, Steve Hammen, Kim Johnson, Leigh Madsen, Diane Christiansen and Bob Christensen, with Mike Raner as Safety Coordinator.

* Lock-out/Tag-out Program Coordinator for the Courthouse, DHS Annex, and E. Richland Annex - Steve Hammen

* Drug and Alcohol Testing Alliance - Ites as the primary contact person and Shirley Johnson as the secondary contact person

* Planning & Zoning Commission members - Roger Peterson, Vic Hansen, Arvid Baughman, Dennis Gutz, Jim Anderson, Brian Drzycmski, Gary Sundblad, (vacancy left by Marc Bertness to be filled at a later time).

* Zoning Board of Adjustment members with terms as follows - John Massop - 6-21-11, Greg Sundblad - 6-21-12, Bruce Engelmann - 6-21-08, Cynthia Smith - 6-21-09, and Bob Stoughton - 6-21-10

* County-wide Comprehensive Plan Board - Sandy Johnson and (vacancy left by Marc Bertness to be filled at a later time)

* Whitney Pit Farm and South Hayes Pit Farm - Merten - board's representative for leases and Jon Ites for grain sales at the South Hayes Pit

* Targeted Case Management Advisory Board - Tami Mills, Thomas and Kara Napierala - Case Managers; Dawn Mentzer - CPC; Ken Hach - Board of Supervisors representative (Paul Merten-alternate); Brent Mangold - family representative; Jeff Kestel - family representative; Cindy Wiemold - MR Community Based Services representative; Diane Mangold - Seasons Center-MR Community Based Services representative, Bryce Jepson - consumer

* Managed Care Advisory Board - Charleen Anderson - MH Advocate; Diane Mangold, Susan Irwin, Cindy Wiemold - providers; Brent Mangold - Family Representative, Brice Jepson-Consumer, Paul Merten - Supervisor (Ken Hach - alternate); Tami Mills - Thomas and Kara Napierala - Case Managers; Dawn Mentzer - CPC

* Custodian of Supervisors records - County auditor and in her absence the deputy auditor

* Buena Vista County Conservation Board - Tony Bodholdt for a five-year term expiring 12-31-12

* County Medical Examiner - Dr. David Crippin; Tim Speers - BVRMC EMT, and Deputy Doug Simons, and independent EMTs Greg Ebersole, Mark Kirkholm and Bob Christensen, as Deputy Medical Examiners (Terms expire 12-31-08)

* Veterans Affairs Commission for the 2007 year, and until their terms expire - Rich Haldin (2011), Lloyd Galbraith (2009), Ray Kurtz (2010), John Peters (2010), and Jon Ites (2009)

* Buena Vista County Eminent Domain Compensation Commission - Farmers - Dale Bodholdt, Don Diehl, Rolf Mosbo, Steve McKenna, Nick Ackerman, Becky Dirkx, Kevin Cone; Realtors -J.D. Lehr, Margie Robinson, Darwin Johnson, Bob Hall, Joe Aube, Dick Schmidt, Clark Fort; Cities: Edward Groth, Nola Jensen, Jim Haraldson, Nancy Sadusky, Tom Huseman, Jeff Elbert, Norris Olney, Jr.; for their occupation - Mark Rehnstrom, Harry Schaller, Marvel Olsen, Ronnie Brown, Brian Drzycimski, Ronald Haraldson.

* Local Board of Health - members with three-year terms: Dr. Scott Wulfekuhler -12-31-10, Jackie Bertness and Brenda Halverson -12-31-08, Ken Hach and Jon McKenna - 12-31-09

* Weed Commissioner - Norm Lund, assistant - Dave Wiley

* SLADC Economic Development Revolving Loan Fund - Arends

* Homeward Housing Trust Fund - Justin Yarosevich (vacancy left by Joe Aube will be filled at a later time)

* Buena Vista County Safety Coordinator - Mike Raner

* Buena Vista County Zoning Administrator - Kim Johnson.



Respond to this story

Posting a comment requires free registration. If you already have an account on this site, enter your username and password below. Otherwise, click here to register.

Username:

Password:  (Forgot your password?)

Your comments:
Please be respectful of others and try to stay on topic.