[Masthead] Fog/Mist and Breezy ~ 41°F  
High: 53°F ~ Low: 43°F
Sunday, May 1, 2016

Rebels capture Alta A crown

Thursday, April 28, 2005

Wildcats take third

The Sioux Central boys track and field team took four first places here Tuesday afternoon, winning the Class A division of the Alta Relays.

Individually for the Rebels, senior Cody Wiitmaack was a double individual winner, taking firsts in the long jump (20 feet, 11 inches) and the 400 hurdles.

That helped Sioux Central take first with 148 points to 134 for Alta, 114 for Schaller-Crestland and 69 for Newell-Fonda. River Valley was fifth with 48 points.

"This was a good meet to gear up for our conference meet on Monday," said Sioux Central coach Nathan Leidahl.

Rebel senior Matt McKibben added a first in the 110 high hurdles in 15.15 seconds while the 4x200 relay team of Andrew Phinney, A.J. Tiefenthaler, Justin Shideler and McKibben won in 1 minute, 36.98. seconds.

Sioux Central also finished 1-2 in the high jump, with Jesse Steece edging McKibben for first. Both jumpers had leaps of 5-8 but Steece had fewer misses.

Taking third places individually were Connor Lindquist in the 3200 meter run (11:24.10), Phinney in the 100 meter dash (11.81 seconds), Josh Dahlin in the 400 meter dash (56.90 seconds), A.J. Tiefenthaler in the 200 meter dash (24.91 seconds; and Nate Lichter in the 800 meter run (2:14.80).

Sioux Central's 4x100 relay team of A.J. Tiefenthaler, Dahlin, Justin Shideler and McKibben took second in 47.62 seconds and the 4x800 relay team of Steece, Marshall Wernimont, Kyle Aronson and Lichter was third in 9:03.30.

The 4x400 team of Wiitmaack, Aronson, Steece and Nate Cowell was third in 3:51.30.

Adding fourth places for Sioux Central were Shideler in the shot put (41 feet, 6.75 inches), Zeb Donnell in the 3200 meters (11:54.80). Wiitmaack in the 110 hurdles (16.07 seconds), Shideler in the 100 dash (11.91 seconds), Wernimont in the 1600 meter run (5:17.82), Dahlin in the 200 meter dash (24.98 seconds), Cowell in the 400 hurdles (67.58 seconds) and Steece in the open 800 meters in 2:17.50.

Alta, meanwhile, scored heavily in the distance running events, adding a first in one relay and a second in two more.

Tyler Sliefert won the 1600 meters in 5:11.16, and the 3200 meters in 10:50.41. Teammate Jordan Letzring was second in the 3200 meters in 10:53.80 and third in the 1600 meters in 5:13.87.

The Cyclones' 1600 medley relay team of Cody Nesbitt, Luke Ridout, Chris Schmitz and Tom Hinkeldey won in 4:00.97.

The 4x800 team of Hinkeldey, Scott Radke, Derek Lietz and Brad Payne was second in 8:57.95 while the 4x400 team of Kyle Sauter, Hinkeldey, Schmitz and Payne was second in 3:44.42.

Taking individual second places for the Cyclones were Juan Murillo in the shot put (45-8.25), T.J. Aube in the discus (129-8), Kyle Sauter in the long jump (20-1), Payne in the 400 meters (56.24). and Derek Lietz in the 800 meters (2:13.18).

Murillo added a third in the discus with a toss of 118-9. while Payne was third in the long jump with a leap of 18-8.75. Kyle Sauter took third in the 110 high hurdles in 15.62 seconds and third in the 400 hurdles 1:01.40.

Alta's 4x100 relay team of Radke, Jake Bibler, Ridout and Nesbitt was fourth in 48.88 seconds and the 4x200 team of Nesbitt, Ridout, Bibler and Schmitz was fifth in 1:42.56.

Schaller-Crestland was led by its relays, as the Wildcats' 4x400 and 4x800 team won with respective times of 3:40.68 and 8:50.71.

S-C's 1600 medley team was second in 4:06.17 and the 4x100 team took third in 48.25 seconds.

The Wildcats also notched three individual first places.

Shaun Griep won the 100 dash in 11.84 seconds, while Jeremy Robley won the 200 dash in 23.49 seconds and Brandon Monroe captured gold in the open 800 in 2:12.51.

Tim Langner added a second in the 400 low hurdles with a time of 59.33 seconds and Robley was second in the 110 high hurdles in 15.32 seconds.

Freshman Kiley Murra took third in the shot put with a toss of 42-9.25 and Griep took third in the high jump (5-6). Michael Weber was fourth in the discus (118-3.5) and Langner was fifth in the long jump (18-1.45).

In taking fifth in Class A, Newell-Fonda fared well in the weight events. Kevin Wells won the shot put with a toss of 45-8.5 with Derek Ripke winning the discus with a toss of 140 feet, 1 inch. Luke Sarchet added a fifth in the shot with a toss of 40-3.25.

Peter Olsen added a first in the 400 meter dash in 53.73 seconds, while teammate Chad Buchholz was second in the 1600 meters in 5:11.78.

Garrett Bruner took fourth for Newell-Fonda in the 400 dash in 58.18 seconds and Anthony Cole was fifth in the 100 dash in 12.12 seconds.



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: